Archiwum 06 stycznia 2019


rozdział 3
06 stycznia 2019, 20:43

Cześć!! Naszła mnie wena żeby opowiedzieć wam o  najpopularniejszych rodzajach / stylach graffiti i street art’u oraz czym są murale. Przy okazji zdradzę wam mały sekret. Powiem wam jaki jest mój ulubiony styl którego często używam. Uważam że rodzaje\ style graffiti są jednym z najciekawszych elementów w tej subkulturze. Wyróżniają się ciekawymi kształtami i kolorami.

Może zacznę od tego, że jest bardzo mało miejsc gdzie można tworzyć legalnie graffiti. Zdarzają się osoby-właściciele  którzy wystawiają propozycje np. OLX aby graficiarz pomalował osiedlowy sklepik lub kiosk. Wtedy osoba może wykazać się kreatywnością i talentem. Oczywiście nie mogą być to bazgroły lecz konkretna grafika np. związane z  drużyną piłkarską. Miałem okazję aby stworzyć graffiti na osiedlowy sklepik. Połączyłem pasję z zarobkiem. Od jakiegoś czasu powstają eventy światowe na których można pokazać swój talent, ale trzeba być naprawdę dobrym w tym co się robi.

Jak już wyjaśniłem sprawę legalnymi i nielegalnymi graffiti przejdę do głównej części. Wybrałem kilka najciekawszych rodzajów graffiti które najczęściej można spotkać u nas na ulicy. 

Jednym z podstawowych stylów to Tagi (już wspominałem o nim ale jeszcze raz powtórzę)  to najprostsza i najłatwiejsza forma graffiti pisane w jednym kolorze, zazwyczaj za pomocą sprayu lub flamastrów. Kiedy już udoskonaliłem swój Tag zacząłem przerzucać się na Throw-upy ponieważ były bardziej  skomplikowane niż tagi ale wciąż były dla początkujących. 

Do ich namalowania zazwyczaj używa się od 1 do 3 kolorów, gdzie przy jednym kolorze jest to sam outline(obrys/kontur). Często stosowałem dwa kolory ponieważ je lubiłem. Spotykałem się z różnymi koncepcjami ale najcześciej z tzw. bubble, gdzie literki są okrągłe i nachodzą na siebie wzajemnie. Dość szybko opanowałem te rodzaje i przerzuciłem się na bardziej wymagający styl a nim był Wildstyle .

Chodziło o to by  malować abstrakcyjne literki i niebanalne je łączyć z wyszukaną kolorystyką  sprawiały , że namalowane słowa są nieczytelne dla niewytrenowanego oka. Dodatkowo często do tego rodzaju prac dodawane są różnego typu dekoracje w postaci np. strzałek.Jednym z  najtrudniejszych styli  jest Heaven to prace umieszczone w często trudno dostępnych miejscach, ale za to świetnie rzucają się w oczy i budzą respekt wśród writerów.  Chodzi o miejsca ulokowane gdzieś wysoko, np. na wiaduktach, billboardach, czy na ścianach budynku – na  wysokości kilku pięter. Osobiście nie próbowałem tego ponieważ (aż głupio się przyznać) boję się wysokości. Uwaga, Uwaga ogłaszam mój ulubiony styl i zarazem kończę moją listę rodzajów graffiti.

Jest nim Character inaczej namalowane postacie. Często w stylu kreskówkowym lub komiksowym. Uwielbiam ten styl ponieważ przypominają mi się kreskówki z dzieciństwa. Kończąc te style przechodzę dalej. Teraz biorę na celownik Street-Art czyli sztuka „na ulicy” zalicza się do tego murale,vlepki, szablony i plakaty. Trochę różni się od graffiti (jak sama nazwa mówi za siebie).  Zapewne poruszając się po mieście widzicie małe nalepki np. na słupach lub znakach drogowych, są to vlepki. Vlepki  są szybkim sposobem na zostawienie po sobie śladu. Przygotowywane są „w zaciszu domowym”, wykonywane ręcznie. Może się na nich znaleźć tag, ciekawy/kreatywny pomysł wykonawcy, który ma zmusić was- przechodniów do refleksji, lub zaskoczyć go swą koncepcją. Plakaty robi się tak samo jak vlepki, są swego rodzaju odzwierciedleniem dzieła sztuki tylko że na ulicy.Również wykorzystujemy szablony wycięte w kartonie lub innym materiale wzory. (Dzięki odpowiedniemu pofarbowaniu przybiera na powierzchni zaplanowany wcześniej kształt.) Aby zaciekawić i zwrócić uwagę ludzi spacerujących. Innym podobnym stylem jest Cut out. Mój kumpel z ekipy związanej z graffiti tworzy takie dzieła. Polega na tym że musi  mieć w domu pojedyncze duże kawałki papieru, które najpierw się obrysowuje zgodnie z wybranym kształtem, a następnie wykraja i za pomocą kleju tapeciarskiego umieszcza w wybranym  miejscu. Kilka razy pomagałem mu przykleić na budynku, oczywiście legalnie- dostał pozwolenie od właściciela budynku. 

Jednym z akceptowalnych stylów przez społeczeństwo są murale-wielkie malowidła zajmujące prawie całą ścianę budynku tworzone o różnej tematyce. Nie muszę chyba wam dokładniej mówić o co w tym chodzi i jak wyglądają. Według mnie najbardziej rozpoznawalnym muralem jest dziewczynka z konewką.

Na koniec chciałbym wam jeszcze przedstawić jeszcze jeden typ graffiti. Bardzo mi się spodobał więc postanowiłem się z wami podzielić.

Nie sądzę abyście słyszeli o czymś takim jak Świetlne graffiti – lightwriting. Te osoby używają cyfrowego aparatu i różnorodnych źródeł światła- latarek, diod, świecy a nawet wyświetlaczy, telefonów komórkowych. Nie znam ludzi w tym mieście którzy by to robili ale słyszałem, że w jednej z miast położonych na zachód coś takiego robią.

To tyle na dzisiaj, wyjątkowo się rozpisałem ale uważam że warto było wam przybliżyć style graffiti. Od teraz będziecie świadomi(mam nadzieję), że te bohomazy które mijacie na ulicy coś oznaczają. Również nie wszystkie malowidła na ścianie budynków szpecą miasto. Często obserwuje nowo powstałe graffiti które przedstawiają jakąś osobę, zwierzę lub wymyślony obraz. Jedni z nas po prostu rysują po to aby zaznaczyć terytorium lub aby zamalować pustą powierzchnię ale większość graficiarzy to porządni ludzie i dbają o to aby ich prace były estetyczne i legalne. Sądze, że można więcej organizować eventów w kraju dla grafficiarzy. Fajnie by było aby własciciele sklepów, budynków, kamienic pozwalali nam na narysowanie nawet małego elenetu.A szczególnie brakuje miejsc gdzie mogłibysmy swobodnie malować.Dzieki tym zabiegom byłoby mniej niepotrzebnych graffiti na ścianach. Do zobaczenia na moim blogu. Pozdro.